/ TEKNOLOJİ

"Sanayi Üretiminde Güçlü Performans"

20 Ağustos 2020

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, haziranda sanayi üretiminin, aylık ve yıllık bazda güçlü bir performans gösterdiğini kaydederek, “Yüzde 17,6'lık aylık üretim artışıyla dünyada en hızlı toparlanan ilk 5 ülkeden biri olduk.” dedi.  Sermaye ve ara malı kalemlerindeki çift haneye varan artışların, yatırım talebi açısından da çok güçlü sinyaller verdiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Yılın ilk 7 ayındaki yatırım talebi, salgın şartlarına rağmen, geçen senenin yüzde 28 üzerinde seyrediyor.” ifadesini kullandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan törene katıldığı Başkent OSB’nin temelini 2003 yılında Başbakan iken atmıştı.

Türkiye'nin ilk, Avrupa ve Orta Doğu'nun tek entegre güneş paneli üretim fabrikası, 400 milyon dolar yatırımla devreye alındı. Ankara'da kurulan Kalyon Güneş Teknolojileri Fabrikası, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla açıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, açılış töreninde yaptığı konuşmada, dünyanın birçok ülkesinde koronavirüs (Covid-19) nedeniyle yatırımlar durmuşken Türkiye'nin özel sektörü ve kamu kurumlarıyla özgün bir yol izlediğini belirtti.

 

BÜYÜME TRENDİ

Pandemi sürecinde salgınla mücadelenin sekteye uğramadığını, başka ülkeler gibi yatırımları durdurma kararı almadıklarını kaydeden Erdoğan, "İnsanımızın sağlığından taviz vermeden, hiçbir vatandaşımızı mağdur etmeden, ekonomimizi yeniden büyüme trendine sokmaya çalışıyoruz." ifadelerini kullandı.

 

COVID-19 SALGINININ ETKİLERİ

Dünya genelinde 800 bin insanın canına mal olan bir sağlık krizinin üstesinden gelmenin kolay olmadığına işaret eden Erdoğan, salgının sadece sosyal hayatı değil, üretimden ticarete, turizmden eğitime kadar günlük yaşantının her alanını etkilediğini ifade etti.

 

SANAYİ ÜRETİMİNDE ARTIŞ

Türkiye'nin zamanında aldığı tedbirler ve attığı kararlı adımlarla bu salgını en başarılı şekilde yöneten nadir ülkelerden birisi olduğuna dikkati çeken Erdoğan, şunları kaydetti:

Haziranda sanayi üretimi, aylık ve yıllık bazda güçlü bir performans gösterdi. Yüzde 17,6'lık aylık üretim artışıyla dünyada en hızlı toparlanan ilk 5 ülkeden biri olduk. Sermaye ve ara malı kalemlerindeki çift haneye varan artışlar, yatırım talebi açısından da çok güçlü sinyaller veriyor. Yılın ilk 7 ayındaki yatırım talebi, salgın şartlarına rağmen, geçen senenin yüzde 28 üzerinde seyrediyor.

 

OSB’LERDEKİ ELEKTRİK TÜKETİMİ

Üretimin temel girdilerinden olan elektrik tüketimi verilerinin artış eğiliminde olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Organize Sanayi Bölgelerimizdeki elektrik tüketimi, temmuz ayında, hazirana göre yüzde 7 daha fazla gerçekleşti.” dedi.

 

SANAYİ SİCİL KAYITLARI

Yine ilk 7 ayda sanayi siciline 8 bin 266 işletmenin kaydolduğuna dikkati çeken Erdoğan, “Burada da geçen seneye göre yüzde 6'lık bir artış var. Ülkemiz kaynaklı olmayan bazı sıkıntılarla karşılaşsak da Türk ekonomisi salgın öncesi ivmesini tekrar yakalamış görünüyor. Bu tempoyu daha da artırmakta kararlıyız.” ifadelerini kullandı.

 

YENİ FIRSATLAR

Her imtihanın aynı zamanda sunulmuş bir imkan olduğuna işaret eden Erdoğan, koronavirüs salgınıyla değişen küresel dinamiklerin Türkiye'nin önünde yeni kapıların aralanmasına, yeni fırsatların belirmesine vesile olduğunu söyledi.

 

TESİSİN YATIRIM TUTARI 400 MİLYON DOLAR

Yatırım tutarı 400 milyon doları bulan tesis, yıllık 500 megavat güneş paneli üretim kapasitesine sahip olacak ve gerçekleştireceği üretimle her yıl yaklaşık 100 milyon dolarlık panel ithalatını önleyecek. Tesiste üretilen panellerin yerlilik oranı yüzde 70'in üzerinde olacak.

 

AR-GE MERKEZİNE 100 ARAŞTIRMACI

Dünyada bu kapsamdaki 20 entegre tesis arasına giren fabrikada, güneş enerjisi teknolojilerinin geliştirilmesi için bir Ar-Ge merkezi kurulacak ve bu merkezde 100 araştırmacı çalışacak.

 

TÖRENE KİMLER KATILDI?

Törene Erdoğan’ın yanı sıra, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu katıldı.

 

TEMELİNİ ATTIĞI OSB’DE FABRİKA AÇTI

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açılış törenine katıldığı Başkent OSB ile ilgili bir ayrıntı dikkat çekti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başkent OSB’nin 2003 yılında temelini Başbakan iken atmıştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 2003 yılında temelini attığı Başkent OSB’de bugün 303 fabrika faaliyet gösterirken, 20 bin kişi istihdam ediliyor.  2003 yılında Ankara’da 1 OSB bulunurken 2020 yılında bu sayı 13 oldu. 2020 yılında sadece Başkent OSB’de 15 fabrika faaliyete geçti. Başkent OSB’nin en büyük yatırımlarından birisini de açılışı yapılan Kalyon Güneş Teknolojileri Fabrikası oluşturuyor.

Kaynak:https://www.sanayi.gov.tr/medya/haber/sanayi-uretiminde-guclu-performans


YORUMLAR


Yorum Yap


Girilecek rakam : 698379
Lütfen yukarıdaki rakamları yazınız.