/ SAĞLIK

Engelli ve Yaşlı Bakım Kuruluşlarımızda Kovid-19 Aşı Uygulaması Başlıyor

17 Ocak 2021


Kovid-19'la mücadele kapsamında Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı resmi ve özel huzurevleri, engelli bakım merkezleri ve koruma evleri gibi kuruluşlarda kalan kişiler ve personele aşı uygulanması için süreç başlıyor. Bu kapsamda, sağlık çalışanlarının ilk doz aşılarının hafta içinde tamamlanmasıyla eş zamanlı olarak aşılama işlemi gerçekleştirilecek.

Kuruluşlardaki 87 Bin 120 Kişi Aşılanacak

Kuruluşlarımızdaki ilk doz aşı uygulamasının da bir haftada bitirilmesi planlanıyor.

Aşılama kapsamında resmi ve özel bakımevlerindeki 18 bin 450 personel ile 30 bin engelli, resmi ve özel huzurevlerindeki 14 bin 470 personel ile 24 bin 200 yaşlı aşılanacak. Böylelikle kuruluşlarımızdaki toplam 87 bin 120 kişiye aşı uygulaması yapılacak.

Engelli ve Yaşlı Bakım Kuruluşları Aşılama İçin Hazır

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, bir süre önce engelli ve yaşlı bakım kuruluşlarının tamamına gereken hazırlıkların tamamlanması için talimat vermişti.

Bu kapsamda il sağlık müdürlükleriyle iş birliğinde yürütülen titiz çalışmalar sonucunda kuruluşlardan hizmet alan engelli ve yaşlı sakinler ile çalışan personelin listeleri ve sağlık durumlarını gösteren dosyalar hazırlandı.

Kuruluşlarda aşılamanın yapılacağı odalara yönelik de tüm çalışmalar tamamlandı. Böylelikle engelli ve yaşlı vatandaşlar, dışarı çıkmak zorunda olmadan kaldıkları kuruluşta ilk doz Kovid-19 aşılarını olabilecek.

Aşılar, engelli ve yaşlı bakım kuruluşlarına Sağlık Bakanlığının belirlediği önlemler çerçevesinde soğuk zincir korunarak ulaştırılacak.

Kaynak:https://www.ailevecalisma.gov.tr/tr-tr/haberler/engelli-ve-yasli-bakim-kuruluslarimizda-kovid-19-asi-uygulamasi-basliyor/

YORUMLAR


Yorum Yap


Girilecek rakam : 549895
Lütfen yukarıdaki rakamları yazınız.