Tasarruf Nasıl Sağlanır? 19 Ekim 2019 -Buzdolabı ve kilerinizi sürekli kontrol ediniz.Unutmuş olabileceğiniz yiyecekler olabilir. -Mutfak ve temizlik eşyalarınzı toptan alın ki; ürünleri düzenli toptan alarak tasarruf edebilirsiniz. -Konserve almamaya çalışın.Taze ürünler ve kuru bakliyatlar genelde konserve ürünlerden daha sağlıklı ve ucuzdur. -Market ürünlerini deneyin.Büyük marketler tarafından üretilen ucuz ürünleri deneyerek değerlendirin. -İhtiyacınızdan fazla yiyecek almamaya çalışın. -Kahvenizi kendiniz yapın.Kafelerden almak yerine kahvenizi evde yaparak tasarruf edebilirsiniz. -Sürekli küçük şişe sular almak yerine; yanınızda bir matarayı dolu şekilde taşımayı deneyebilirsiniz. -Aylık harcamlarınızı yazınız.Yazılı şekilde takip ederek nerelere boşa para harcadığınızı bulabilirsiniz. -Kendinize para biriktirme konusunda hedef koyun.Böylelikle paranızı gereksiz şeylere harcamaktan kaçınmanız kolaylaşabilir. -Kaliteli ürünler almaya çalışın.Her altı ayda bir ucuz bir çift ayakkabı almak yerine kaliteli bir çift alıp uzun zaman giymek daha hesaplı olacaktır. -Harcarken iyi düşünün.Örneğin; saatte 10 lira kazanıyorsanız, 5 liralık bir kahve yarım saatlik çalışmanızın karşılığı demek olur.O kahvenin bu süreye değip değmediğine siz karar verin. -Satın almadan önce düşünmeden aceleyle hareket etmeyin."Bu ürünün benim hayatıma ne gibi bir etkisi olacak" diye düşünün. Böylece gereksiz harcamalarınızı kontrol altına almış olursunuz. -Kart borcunuzun tamamını ödemeye çalışın.Kartınızın minimum borcu yerine bütün borcunu ödeyerek faiz ödemekten kurtulursunuz. -Faturalarınıza otomatik talimat verin.İnternet hesabınız üzerinden faturalarınızı otomatik ödeyerek geç ödeme cezalarının gelmesini engelleyebilirsiniz. -Alışveriş yapmadan önce birkaç gün düşünün.100 liradan daha pahalı bir ürünü satın almadan önce birka gün bekleyin.Bekleme sürecinde fikrinizi değiştirebilir ya da ürünü tamamen unutabilirsiniz. -Soğuk günlerde kışın evde kazak giyip ısıtıcınızı kısarak ısınma masraflarınızdan tasarruf edebilirsiniz.