/ EĞİTİM

Okul Başarısının Sırrı

06 Ekim 2019

DÜZENSİZ UYKU OKUL BAŞARISINI OLUMSUZ ETKİLİYOR

Yeterli uyku uyumayan çocuklarda; dikkat dağınıklığı, kavrama bozukluğu ve performans düşüklüğü gibi sorunlar görülebiliyor.

Tatil sürecinde daha geç saatte uyumaya ve uyanmaya alışan çocuklar, okul başladığında uykularını düzene sokmakta zorluk çekiyor ve bu durum derslerde başarısızlığı beraberinde getiriyor.

Bu sebeple, çocukların rutin uyuma alışkanlıklarını her zaman devam ettirmesi ve uyku düzenini koruması gerekiyor.

YARIYIL TATİLİNDE UYKU NASIL OLMALI?

Ailelerin okul tatildeyken de düzenli uyku konusunda kararlı davranmaları ve çocukları doğru yönlendirmeleri büyük önem taşıyor.

Ebeveynler, tatil döneminde çocukları için aldığı birtakım önlemlerle, yeni dönemde yaşanabilecek uyku sorununu en aza indirebilir.

Tatil süresince, çocukların alışmış oldukları uyku saatlerinde uyuması ve çok geç saatte uyanmaması öneriliyor.

Uyku saatinde evdeki gürültüyü minimum seviyeye indirerek, uygun uyku ortamı yaratmak da önem taşıyor.

KAÇ SAAT UYUMALI?

Okul çağındaki bir çocuğun, fiziksel gelişimini sağlıklı bir şekilde tamamlayabilmesi için en az 8 saat uyku uyuması gerekiyor.

Her yaştan çocuğun, ortalama uyuma süresinin farklılık gösterdiğini dile getiren uzmanlar, 7-12 yaşındaki çocukların uyku sürelerinin 9-11 saat, 13-17 yaşındaki çocukların ise 8-9 saat arasında değişiklik gösterdiğini belirtiyor.

UYKUNUN OKUL BAŞARISINDAKİ ÖNEMİ NEDİR?

Çocuklarda uyku düzeninin okul başarısını doğrudan etkilediğini belirten uzmanlar; uykunun öğrenme, algılama ve dikkat üzerindeki etkisine vurgu yapıyor.

Yapılan araştırmalarda, okulda başarılı olan öğrencilerin düzenli uyku alışkınlığına sahip oldukları saptanıyor.

Yeterli uyku süresini tamamlayamayan çocuklarda beyin dingin hale gelmediğinden, dikkat dağınıklığı ve anlatılanları anlayamama gibi sorunlar yaşanıyor.

Uykusunu alamayan çocuklarda, okuma-yazma başarısının düştüğü ve özellikle matematik problemi çözme konusunda başarısız oldukları belirtiliyor.

YORUMLAR


Yorum Yap


Girilecek rakam : 520313
Lütfen yukarıdaki rakamları yazınız.