/ EĞİTİM

Bakan Yardımcısı Özer'den "Siber Güvenlik" Lisesine Ziyaret

07 Şubat 2021

Millî Eğitim Bakan Yardımcısı Mahmut Özer, İstanbul İl Millî Eğitim Müdürlüğü ve Teknopark İstanbul AŞ arasında imzalanan iş birliği protokolü kapsamında açılan Türkiye'nin siber güvenlik alanındaki ilk lisesi Teknopark İstanbul Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesini ziyaret etti.
Özer'e ziyaretinde İstanbul Millî Eğitim Müdürü Levent Yazıcı ve yöneticiler eşlik etti. 
Bakan Yardımcısı Özer, ziyareti sırasında yaptığı konuşmada, 2023 Eğitim Vizyonu çerçevesinde Türkiye'de ilk olan siber güvenlik lisesinin önemine dikkati çekerek, "Bu lisemiz bizim İstanbul'da mesleki eğitimle ilgili en önem verdiğimiz liselerden biri. Burası siber güvenlik ve yazılımda ülkemizin merkezi olacak. Türkiye'nin insan kaynağını yetiştirecek bir eğitim kurumu kimliği kazanacak. Bu okulumuz geçen yıl kuruldu. Yüzde birlik dilimden öğrenci alan okulumuz çok iyi bir başlangıç yaptı."dedi. 
Eğitimin yanında tehditlerden korunmanın, sanal dünyada varlığı sürdürmenin, etkin ve güçlü savunma sistemleri inşa etmeninin öneminin gün geçtikçe arttığını anlatan Özer, bunu sağlamanın en etkili yolunun ise mesleki eğitimdeki çeşitlilikten geçtiğini vurguladı.
Çocukların bu okulda aldıkları eğitim sayesinde mesleki yeterliliklerinin artacağını kaydeden Özer, şunları ifade etti: 
"Hazırlık sınıfıyla birlikte 5 yıl eğitim veren okulumuz, siber güvenlik tatbikatı laboratuvarı, sızma testi ve adli bilişim laboratuvarı, robotik kodlama atölyeleri ve ferah sosyal yaşam alanlarıyla öğrenci dostu bir okul. Öğrencilerimiz gayet mutlular ve azimliler. Dileğimiz bu tür okulların sayısının ve çeşitliliğinin artması. Unutmamak gerekir ki küçük adımların çok bereketli sonuçları olacaktır. Mesleki eğitim güçlü oldukça Türkiye'nin ekonomisinin ve kalkınmasının güçleneceğine canı gönülden inanıyoruz. Sektörün mesleki eğitime verdiği destek çok önemli. Bu okulumuzun açılmasına destek olan Teknopark Yönetimine, yönetim kurulu üyelerine, İstanbul Valimize, İl Millî Eğitim Müdürümüze ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum." 
 
Teknopark İstanbul Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi
Teknopark İstanbul bünyesinde, okuldaki tüm çalışmalara destek veren 13 üniversitenin yanında BTK, TÜBİTAK, HAVELSAN, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Bilişim Suçları Bürosu, İstanbul Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü gibi pek çok kurum ve kuruluş da okula destek sunarak ortak çalışmalar yürütüyor.

Kaynak:http://www.meb.gov.tr/bakan-yardimcisi-ozerden-siber-guvenlik-lisesine-ziyaret/haber/22490/tr

YORUMLAR


Yorum Yap


Girilecek rakam : 335975
Lütfen yukarıdaki rakamları yazınız.