/ EKONOMİ

GEBKİM’e 6 Yeni Tesis, 1,2 Milyarlık Yatırım

08 Kasım 2020

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, GEBKİM Kimya İhtisas Organize Sanayi Bölgesinde 3 fabrikanın resmi açılışını, 3 fabrikanın da temel atma törenini gerçekleştirdiklerini kaydederek, “Böylece kimya sektöründe yaklaşık 1,2 milyar liralık bir yatırımın Kocaeli'ye kazandırılmasının heyecanına şahitlik ediyoruz.” dedi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, son 6 ayda hayata geçen vizyoner projeler ve yeni yatırımlar sayesinde Türkiye’nin, pek çok ülkeye göre pozitif yönde ayrıştığını belirterek, “Bugün ülkemizin ilk ve tek kimya ihtisas organize sanayi bölgesi olan GEBKİM'de sektöre yeni soluk getirecek işlerin başlangıcını yapıyoruz.” ifadelerini kullandı.

 

MARMARA BÖLGESİ’NİN SANAYİ ÜSSÜ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kocaeli Kongre Merkezi’nde düzenlenen toplu açılış törenine video konferans yöntemiyle katıldı. Erdoğan, sanayi ve teknolojide, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) ve Türk Standardları Enstitüsü’ne (TSE) ait teknoloji merkezi ile deney laboratuvarlarının açılışını gerçekleştirdiklerini ifade etti. Kocaeli’nin, Marmara Bölgesi’nin sanayi üssü olduğunu kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Asla ihmal edilmemesi gereken illerden (Kocaeli) biridir. Üretim tesisleriyle, konumuyla, organize sanayi bölgeleriyle, teknoloji merkezleriyle Kocaeli Türk ekonomisinin gurur kaynağıdır.” diye konuştu.

50 AYRI YATIRIM

Çeşitli bakanlıklara bağlı kurumların şehirdeki hizmet binalarının ve yatırımlarının açılışını da yaptıklarını belirten Erdoğan, "Büyükşehir belediyemizin tamamladığı 1 milyar 170 milyon liralık 50 ayrı yatırım, proje, hizmet ve eserin de Kocaeli'mize hayırlı olmasını diliyorum." dedi.

 

GEBKİM KİMYA MESLEK LİSESİ

Gebze’de GEBKİM İhtisas Organize Sanayi Bölgesinde 3 fabrikanın resmi açılışını, 3 fabrikanın da temel atma törenini gerçekleştirdiklerini aktaran Erdoğan, “Böylece kimya sektöründe yaklaşık 1,2 milyar liralık bir yatırımın Kocaeli'ye kazandırılmasının heyecanına şahitlik ediyoruz. Açılışını yapacağımız GEBKİM Kimya Meslek Lisesinin pilot üretim tesisi özellikle gençlerimizin istihdamı, temelini atacağımız GEBKİM Anaokulu ise kadınlarımızın sanayi sektöründeki istihdamı için örnek projelerdir.” ifadelerini kullandı.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, açılışı yapılan yaklaşık 3 milyar liralık 155 kalem yatırımın Kocaeli'ye hayırlı olması temennisinde bulundu.

 

YERLİ ÜRETİMİ ARTIRMA

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Kocaeli’nin Dilovası ilçesinde bulunan GEBKİM Kimya İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nde, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın video konferans yöntemiyle katıldığı açılış ve temel atma töreninde konuştu. Türkiye'ye kritik yatırımları kazandırmak için bir araya geldiklerini söyleyen Bakan Varank, “Bu yatırımlarda, yerli üretimi artırıp dışa bağımlılığı azaltma var, katma değerli ihracat var, inovasyon var, istihdamı daha da önemlisi kadın istihdamını teşvik var ve de ülkemizin yarınları olan gençlerin mesleki eğitimleri için harcanan büyük çabalar var.” dedi.

 

“TÜRKİYE, POZİTİF YÖNDE AYRIŞTI”

Sanayiye yaptıkları her yatırımın, bu ülkeyi hedeflerine emin adımlarla daha da yaklaştırdığını vurgulayan Varank, “Son 6 ayda hayata geçen vizyoner projeler ve yeni yatırımlar sayesinde Türkiye, pek çok ülkeye göre pozitif yönde ayrıştı. Bugün de ülkemizin ilk ve tek kimya ihtisas organize sanayi bölgesi olan GEBKİM'de sektöre yeni soluk getirecek işlerin başlangıcını yapıyoruz.” şeklinde konuştu.

 

450 KİŞİYE İŞ İMKANI

Türkiye’nin en büyük dezenfektan üreticisi Koruma Temizlik’in 400 milyon liralık yeni fabrikasının temelini atacaklarını anlatan Varank, “Bu tesis tamamlandığında 450 kişiye yeni iş imkanları oluşturmanın yanında yılda 10 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirecek.” diye konuştu.

 

AKRİLİK LEVHA ÜRETİM TESİSİ

Varank, Gentaş Kimya’nın akrilik levha üretim tesisinin de temelinin atıldığını kaydederek, “Bu tesisle birlikte akrilik levhalardaki dışa bağımlılığımız tamamen ortadan kalkacak. Başka bir ifadeyle her yıl ithalata harcadığımız 30 milyon dolar ülkemizde kalacak. Tabii firmamızın iç piyasa ihtiyacını karşılamanın yanında 15 milyon dolarlık ihracat hedefi bulunuyor.” ifadelerini kullandı.

 

EKONOMİYE KATKISI 25 MİLYON DOLAR

Varank, Gentaş Kimya’nın 400 milyon lira yatırımla hayata geçirdiği, sıvı ve katı reçine fabrikasını açtıklarını bildirdi. Varank, Türkiye ve Avrupa'nın en modern tesisi olan fabrikanın, aynı zamanda kendi atığından kendi enerjisini de üreteceğini kaydetti. Varank, bu tesisin dış ticaret kanalıyla ekonomiye net katkısının 25 milyon dolar olacağını söyledi.

 

Varank, Ece Kimya’nın reçine fabrikasının da açıldığını kaydederek, “250 milyon liralık bu yatırımla orta vadede 45 ülkeye 42 milyon dolarlık ihracat yapılacak.” diye konuştu.

 

GEBKİM Yönetim Kurulu Başkanı Vefa İbrahim Aracı, bugün açılışını yaptıkları yatırımların ve temelini attıkları yeni fabrikaların GEBKİM'e daha çok güç katacağını belirterek, Türk sanayisine ihracat ve istihdam artışı olarak geri döneceğini ifade etti.

 

Canlı bağlantının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan ve beraberindekiler kurdele kesti. Törene, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, AK Parti Genel Başkan Yardımcıları Erkan Kandemir, Mahir Ünal, Ali İhsan Yavuz, AK Parti İzmir Milletvekili Binali Yıldırım, AK Parti Kocaeli Milletvekili Fikri Işık, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın katıldı.

 

GEBKİM Kimya İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nde gerçekleştirilen törende, Ece Boya Kimya Yönetim Kurulu Başkanı Okay Erdoğan ve Gentaş Kimya Yönetim Kurulu Başkanı Macit Aydın da hazır bulundu.

Kaynak:https://www.sanayi.gov.tr/medya/haber/kocaeliye-dev-yatirim

YORUMLAR


Yorum Yap


Girilecek rakam : 218481
Lütfen yukarıdaki rakamları yazınız.