/ TEKNOLOJİ

Gençler Teknofest 2020’ye Damgasını Vuracak

12 Eylül 2020

Türkiye’nin ilk Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST'e sayılı günler kala, teknoloji tutkunu 100 bin genç, 21 farklı kategoride düzenlenen yarışmalar için geliştirdikleri projeler ile geleceğin teknolojilerine hazırlanıyorlar. Bilim ve mühendislik alanlarında yetişmiş insan kaynağını artırmayı hedefleyen TEKNOFEST’e bu yıl toplam 20 bin 197 takım başvurdu. Tüm dünyayı etkisi alan Covid-19 pandemisine rağmen gençler hazırladıkları projelerle yarışmaya katılarak “Teknoloji üreten bir Türkiye için biz de varız” dedi.

TEKNOLOJİ TUTKUNLARI GAZİANTEP'DE BULUŞUYOR

Milli Teknoloji Hamlesi sloganı ile yola çıkan ve Türkiye’nin teknoloji üreten bir topluma dönüşmesini hedefleyen TEKNOFEST, 24-27 eylülde Gaziantep Ortadoğu Fuar Merkezi’nde, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı yürütücülüğünde gerçekleştirilecek.

REKOR SAYIDA BAŞVURU

Toplumun tamamında teknoloji ve bilim konusunda farkındalık oluşturmayı hedefleyen TEKNOFEST 2020 kapsamında düzenlenen teknoloji yarışmalarına toplam 20 bin 197 takım başvuru yaptı.

EN FAZLA BAŞVURU GAZİANTEP'TEN

Türkiye’de 81 ilden teknoloji meraklısı gençlerin başvuruda bulunduğu TEKNOFEST teknoloji yarışmalarına 3 bin 891 takım ile en fazla başvuruyu Gaziantep yaptı. Gazinantep’i takip eden ve ilk 10’a giren iller ise sırasıyla İstanbul, Ankara, Konya, İzmir, Kayseri, Bursa, Kocaeli, Hatay ve Adana oldu.

21 FARKLI KATEGORİ

İlkokul, ortaokul, lise, lisans, lisansüstü ve mezun seviyesinde katılımın yapıldığı 21 farklı kategoride düzenlenen teknoloji yarışmalarına 2019’dan farklı olarak Biyoteknoloji İnovasyon Yarışması, Tarım Teknolojileri Yarışması, Çevre ve Enerji Teknolojileri Yarışması, Akıllı Ulaşım Yarışması, Eğitim Teknolojileri Yarışması, Helikopter Tasarım Yarışması, Jet Motor Tasarım Yarışması kategorileri eklendi.

Havada, karada, denizde geleceğin teknolojisine imza atacak gençlerin yüksek motivasyon ve kararlılıkla hazırlandığı TEKNOFEST teknoloji yarışmaları arasında:

• En yükseği hedefleyen gençler için Roket Yarışması,

• Sürdürülebilir enerji ile toplumu çevre dostu bir dünyaya götürecek araçlar için Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışması,

• Geleceğin su altı teknolojileri için İnsansız Su Altı Sistemleri Yarışması,

• Geleceği değiştirecek otonom araçlar için Robotaksi Binek Otonom Araç Yarışması,

• Uçan arabalar çağı için Uçan Araba Tasarım Yarışması,

• İnsanlık yararına müthiş fikirler ve projeler için İnsanlık Yararına Teknoloji Yarışması,

• Yerli ve milli insansız hava araçları kapsamında İHA Yarışması,

• Sürü konseptinde görevlerin yapılabilmesi için Sürü İHA Simülasyon Yarışması,

• Yüksek irtifalara çıkabilecek model uydular için Model Uydu Yarışması ve

• Gelişmiş gerçek hayat siber saldırına karşı yarışmak için HACK ZEUGMA yer alıyor.

Kaynak:https://www.sanayi.gov.tr/medya/haber/gencler-teknofest-2020ye-damgasini-vuracak

YORUMLAR


Yorum Yap


Girilecek rakam : 812760
Lütfen yukarıdaki rakamları yazınız.