/ EĞİTİM

"Ya/Da": Yeni Normale Hazır Mıyız?

07 Ağustos 2020

İki aylık sürelerle çıkan derginin yeni sayısı tüm okullar, kitap ve dergi satış noktalarında yerini aldı. Zengin içeriği ve görselleriyle dikkat çeken dergi, eğitimin hayatı kavrayan yüzüne aktüel ve entelektüel bir dokunuşta bulunuyor.
 
Dergide "Yeni Normale Hazır mıyız?" konusu çerçevesinde, Psikiyatrist Prof. Dr. Erol Göka ile yapılan söyleşide; salgının ruh sağlığımızı, hayata bakışımızı ve insan ilişkilerimizi nasıl etkileyeceği üzerine derin analizler yer alıyor. Dikkat çeken bir diğer söyleşi de eğitim bilimci Prof. Dr. Selçuk Şirin'le gerçekleştirildi. Şirin'in yeni normalde okulların, öğretmenlerin ve öğrencilerin nasıl bir dönüşüme gireceği konusunda detaylı değerlendirmelerini okuyabilirsiniz. Ayrıca iletişim bilimci Prof. Dr. Nilüfer Pembecioğlu'nun çocukların ekranla ilişkisini yeniden nasıl normalleştireceğimiz konusunda anne babalar ve öğretmenlere yönelik değerlendirmeleri dikkatle okunması gereken diğer yazılardan biri. 
 
Yeni normale dair dergide yer alan başlıklar ise şöyle: Melez Dönemde Okul Kültürü, EBA'da Neler Oldu?, Uzaktan Eğitim Tasarımı İçin Öneriler, Evde Öğretmen Olmak, Yaz Tatilini Nasıl Geçirelim?, Yeni Normal Dönemde Çocuk Sağlığı ve Öz Denetim Becerisinin Kazanımı. Dünyanın Eğitim Gündemi'nde salgın sürecinde eğitimdeki öncelikli tartışma konularına dair birçok önemli makale yer alıyor.  
 
Derginin bu sayısında da kültür sanat bölümü nefes aldıran içeriğiyle okurunu selamlıyor. Portre'de bu kez COVID-19'la mücadele sürecinde kaybettiğimiz "Hocaların Hocası: Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu"nun örnek kişiliği ve hayata bakışı anlatılıyor. 
 
Sanat bölümünde, René Magritte'in Adamın Oğlu tablosu hakkındaki analizler bulunuyor. Sinema bölümünde, Sinemada Distopya başlığı altında yerli ve yabancı filmlerden örneklerin yer aldığı derinlikli yazı, "Veba, Kolera Günlerinde Aşk ve Körlük" romanlarının değerlendirildiği Üç Salgın Hikâyesi, Okul Dergiciliği, Kitaplık'ta ise; Otuz Milyon Kelime, Ne İçin Eğitim ve Çizginin Dışındakiler kitapları üzerine yazılan yazılar yer alıyor. 
 
YA DA dergiye abone olmak ve içerik hakkında bilgi edinmek için yadadergi.com adresi ziyaret edilebilir.
 
https://twitter.com/mebyadadergi/
https://www.instagram.com/yadadergi/

Kaynak:http://www.meb.gov.tr/yadanin-yeni-sayisinda-tema-yeni-normale-hazir-miyiz/haber/21387/tr

YORUMLAR


Yorum Yap


Girilecek rakam : 179452
Lütfen yukarıdaki rakamları yazınız.