/ EKONOMİ

Yeni ev alırken "iskan" a dikkat edilmeli

29 Şubat 2020

Önemsemediğiniz kaçırdığınız en ufak bir detay, ileride büyük sıkıntılar yaşamanıza neden olabilir. Örneğin, mal sahibinden bir ev alacaksınız, tapusuna baktığınızda ‘kat irtifakı’ ya da ‘kat mülkiyeti’ gibi ibareler gördünüz.peki bu ne anlama geliyor?

 Kat irtifakı, inşaatın başladığını ancak tamamlanmadığını, kat mülkiyeti ise inşaatın tamamlandığını ifade eder. İnşaat bittiği halde, oturum başlamış ve tapu kat irtifakından kat mülkiyetine çevrilmemişse o binanın iskanı alınmamış anlamına gelir.

Kat irtifakı, arsa üzerinde başlanacak inşaata yönelik mülkiyet hakkını ifade eder ve henüz tamamlanmamış inşaatlarda hak sahiplerinin paylarını gösterir. İnşaat sırasında alınan kat irtifakının inşaat tamamlandığında kat mülkiyetine çevrilmesi gerekir.Ki inşaat bittiğinde  müteahhidin belediyeye iskân ruhsatı başvurusu yapması gerekir.

Ev alırken ‘kat irtifakı’ tapulu bir ev alacaksanız, ilk önce belediyeye gidip, iskan müracaatının yapılıp yapılmadığını ve inşaatın projeye uygun olup olmadığını sorun. Alacağınız bu bilgilere göre hareket etmelisiniz.

Öğrendiğinizde iskan müracaatı yapılmamışsa, temkinli olmanızda fayda var. Beklenmedik birçok sorunla karşılaşabilirsiniz.Eğer müteahhit proje dışında hareket etmişse, belediye yıkım kararı çıkarabilir.

Yapı projeye aykırıysa banka, ekspertiz raporunu hazırlarken, bu bilgiyi görüp kredi kullandırmaz. İskanı olmayan bir evde yaşamaya başlarsanız, kullandığınız elektrik ve su da şantiyeden bağlanır. Bu da normal değerlere göre daha fazla fatura ödemenize neden olur.

Sonuç olarak şöyle toparlayacak olursak;

- Kat mülkiyeti, evin sahibi olduğunuzu gösteren en önemli belgedir.
- Kat mülkiyeti alınmışsa, inşaat; projesine uygun, tüm mevzuatlara uygun demektir.
- Kat mülkiyeti, apartman içerisinde sahip olduğunuz bağımsız bölümün sınırlarını net bir şekilde belirtir.
- Kat mülkiyeti bulunan daireler satın alındığında, ev sahipleri herhangi bir sorunla karşılaşmaz.

YORUMLAR


Yorum Yap


Girilecek rakam : 852039
Lütfen yukarıdaki rakamları yazınız.