/ EKONOMİ

Çin’de virüsden kaçan mobilyacılara İstanbul daveti

13 Şubat 2020

İstanbul İhracatçı Birlikleri (İİB), Çin’de ortaya çıkan ve tüm dünyayı etkileyen koronavirüsü nedeniyle ertelenen dünyanın büyük mobilya fuarlarının yarattığı boşluğu doldurmaya hazırlanıyor.Bunun için Çin’in Guangzhou kentinde 18-21 Mart’ta düzenlenecek CIFF Uluslararası Mobilya Fuarı ile 28-31 Mart’ta gerçekleşecek CIFM Interzum fuarlarının koronavirüsü nedeniyle ertelenmesinin ardından İİB harekete geçti.

İİB, iptal edilen tarihlerde tüm dünyadan gelecek mobilya ithalatçıları ile yerli ihracatçı firmaları, 23-30 Mart’ta İstanbul’da bir araya getirmeyi planlıyor. Organizasyon kapsamında dünyanın en önemli 1000 mobilya ithalatçısının İstanbul’a gelmesi bekleniyor.

İstanbul Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Başkanı Ahmet Güleç, geçen yıl 3.5 milyar dolar ihracat yaparak 20 yılda ihracatlarını 22 kat büyüttüklerini, 2020 hedeflerinin, dünyanın ilk 5 mobilya ihracatçısından biri olmak ve ihracatlarını 4.5 milyar dolara çıkarmak olduğunu aktaran Güleç, “Ertelenen mobilya fuarları, dünyadaki mobilya sektöründe büyük bir boşluk oluşturdu. Meydana gelen bu boşluğu İstanbul’un doldurmasını istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Koronavirüsün küresel ekonomide ciddi kayıplar yaratabileceğini belirten Güleç, “Türk mobilya sektörü olarak, dünyada oluşabilen her türlü koşullarda var olmaya ve büyümeye çalışıyoruz. Yapacağımız bu buluşma ile koronavirüsün küresel ekonomide yarattığı olumsuz etkileri, mobilya sektörü olarak en aza indirmeyi hedefliyoruz” 

“Yurt dışından büyük bir alım heyeti planlıyoruz. Salgın nedeniyle Çin’deki fuarlarda bir araya gelemeyen büyük ithalatçılar, İstanbul’da yerli firmalar ile bir araya gelip alımlarını gerçekleştirebilir diye düşündük. Dünyanın en önemli 1000 mobilya ithalatçısını 23-30 Mart’ta İstanbul’da ağırlamak için harekete geçtik. Bu büyük buluşmada hedefimiz ABD, Meksika, Avrupa, İngiltere, Orta Doğu-Körfez ülkeleri, Afrika, Rusya ve Türk Cumhuriyetleri...”

YORUMLAR


Yorum Yap


Girilecek rakam : 567657
Lütfen yukarıdaki rakamları yazınız.